Hotel Panský dům Žamberk
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Vznik Jezdecké stáje Ginabela – Petra Mencáková

 
 
 
Facebook

Jezdecká stáj Ginabela vznikla v roce 2009 jako malá soukromá stáj
. Zároveň s ní jsem si začala plnit
své sny. Kobylu jménem Arnika (již tehdy jí říkali Gina) jsem si přivezla 8. 3. 2005 v den jejích osmých narozenin.

Z představ, že na Gině budu absolvovat poklidné vyjížďky, natož účastnit se parkurových závodů sešlo během pár dní po koupi. Kobyla neznalá práce pod sedlem vycházela ze stáje v domnění, že se jde absolvovat dostih. Terén pro nás byl rázem tabu. Pracovala jsem s ní na jízdárně. Po každé práci však kulhala. Ginu jsem si zamilovala, nechtěla jsem ji vrátit. Jednou je moje a nevzdám to. Začala jsem pátrat po její minulosti a dopátrala se pravdy, kterou jsem neznala. Gina úspěšně ve třech letech složila vozatajské zkoušky a pracovala v zápřeži až do té doby, kdy na koňském dnu tvz."hubertu" vyklopila vůz i s celou posádkou a zranila si obě kolena. Majitel, který jí měl od narození, se ji kvůli tomu rozhodl prodat. Nový majitel ji jezdil ve westernovém sedle. Netrvalo dlouho, Gina s ním utekla a poranila si šlachu na přední noze. Léčil ji. Tři roky kobyla stála na zahradě u rodinného domu. Majitel se o ni hezky staral, ale přeci kůň není ovce. Rozhodl se ji prodat a prodal ji mně. Tenkrát prý z nedostatku času . Ne proto, že kobyla při větší zátěži kulhá, neboť měla úrazy nohou.

Moje pátrání bylo u konce. Ukázala jsem její původ pár zkušeným "koňákům,, a skvěle to dopadlo. Koupě se mi vyplatila. Gina má dobrý původ. Zařadila jsem ji do chovu a začala připouštět.

2006 se narodil hřebeček Amstrong de Lux, kterého vlastním dodnes. Plním si své sny krásných projížděk a účast na parkurových závodech.
2007 se narodila Aquila – byla prodaná na Slovensko.
2009 se narodil Columbus de Lux, který je dalším členem JSG. Columbus je skvělým parťákem jak na vyjížďkách, tak na parkurech. Mohou ho obsedat i náctiletí.
2011 kobylka Arctika - prodána
2013 kobylka La Tequila - prodána
2015 se narodilo mrtvé hříbě, což je právě u chovných kobyl zcela normální a přirozené. Většinou právě šesté až osmé hříbě v pořadí se narodí mrtvé.
2017 kobylka Anastásia
2018
kobylka La Ska

Nyní má Gina 22 let. I přes její věk, přemýšlím ještě o jednom hříbátku :-D Gina je vždy s hříbátkem šťastná, pyšná a starostlivá matka.

A název Ginabela? Gina mi porodila první dvě hříbata barvy isabela. Odtud pak vznikl název Jezdecká stáj Ginabela. 
Amstrong
 
 
 
 

Členové stáje Ginabela

 
Petra Mencáková...u koní od 11let...tři roky voltiž na kobylce jménem Abája, pak vyjíždky po okolí Letohradu a Dolní Dobrouče. Účastnila jsem se parkurových závodů vždy jen jako divák v doprovodu koní Sita, Sydney, Mendy. Po pěti letech koně opouštím s cílem pořídit si koně vlastního hned jak začnu vydělávat. Po maturitě a následném pobytu v USA sen plním skutečností a od té doby mám denně co dělat:-)

Bára Nováková
..paní učitelka ...u koní je též od mala, pak dlouhá doba pauza...znovu začala až s mým příchodem do jejího rodného místa a krásné krajinky..řeka pole louka les soused kun pes soused pes pes pes pes pes kun kun kun pes pes pes pes jen tak už to neskončí...neboť takový koníček je láska na celý život..Barča obsedá všechny koně. Účastnice hobby parkurů a dost dobrá závodnice v běhu...

Dominika Petra Králová
...Domča je u koní od 10 let..prošla si několika stájemi a zakořenila u nás. Nejčastěji jezdí na Armíkovi, ale sem tam to prubne na všech. Je skvělým parťákem, pomocníkem a kameramanem na soutěžích a závodech. Účastnice na hobby závodech.

Blanka Bibi Janovcová
...skvělá jezdkyně účastnící se závodů...jezdí od první třídy a těší se na vlastního koně. Jezdící za jinou stáj, takže u nás byla hostem v době mého těhotenství...přivezla několik mašlí...nejcennější byla za účast východočeského mistrovství juniorů, kde obsadila s Colbíkem 3. místo.

Emma Bartošová
...11 letá holka z města, neteř, která často u koní je...občas jí to baví a občas taky néé...je moc šikovná a koně má ráda. Chodí do atletického kroužku.

Deniska Nováková
...sedmiletá holčina, skvělá pomocnice a parťačka Tinky. Ke koním začala chodit ve čtyřech letech

Aliska Nováková
...pětiletá nebojácná odvážná slečna navštěvuje stáj a pomáhá se starat o koníky. Sotva začala chodit už se vezla

Jiří Max Mencák, Jan Bert Mencák
...kluci, kteří jezdili i s maminkou v bříšku. Super pomocníci....

Tarra Dlabková.

 

Modlitba koně

 
Nasyť mne, pane, napoj mne
a dej mi čistou, prostornou stáj,
když skončena je denní práce.

Mluv se mnou, neboť
Tvůj hlas mi nahrazuje otěže.

Budeš-li ke mně laskavý,
budu Ti sloužit s radostí
a najdeš místo v mém srdci.

Netrhej otěžemi, prosím,
nesahej po biči, jdem-li kupředu.

Dej mi čas, abych pochopil Tvůj záměr.
Nebij mne, když Ti nerozumím.

Neměj mne za nepozorného,
když nesplním Tvou vůli - možná,
že sedlo nebo podkovy nejsou v pořádku.

Neuvazuj mne příliš krátce
a nestříhej mi ocas,
který je mou jedinou zbraní
proti mouchám a komárům.

Až poznáš, že se mé dny krátí,
až Ti již nebudu moci sloužit, můj milovaný pane,
nenech mne, prosím, hladovět a mrznout a neprodávej mne.
Buď tak dobrotivý a připrav mi rychlou, milosrdnou smrt
a Bůh se Ti odmění zde i na věčnosti. 

Služby

 

Prázdniny 2020

 
 

Jezdecká stáj Ginabela

 
Text / Html
[Insert your text here]
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Kontakt: Petra Mencáková
Tel.: 737 502 906